ŠPANĚLSKÝ MASTIN • MASTIN ESPANOL • SPANISH MASTIFF • MASTINO SPAGNOLO • ŠPANIELSKY MASTIN • MASTIN HISZPANSKI •
Španělský mastin Tornádo Erben - vstupte! Mastin Espanol Tornado Erben - entrar Mastin Espanol Tornado Erben - enter

 
  Španělský mastin Tornádo Erben - Mastin Espanol Španělský mastin - Mastin Espanol  
 


O plemeni:

Zařazení: II.FCI skupina
Původ: Španělsko
Velikost: psi nad 77cm, feny nad 72cm, váhy u psů přesahují často 90kg
Využití: perfektní hlídač, rodinný pes

Španělský mastin je obrovský pes, vzbuzující respekt už svou velikostí. Typický mastin má být mohutný, s velkou hlavou, silnou kostrou a širokým hrudníkem. Preferují se jedinci celkově vyvážení s dobrým pohybem, se sebevědomou a vyrovnanou povahou.

Od pradávna mastin plnil ve Španělsku funkci hlídacího psa. Hlídal stáda ovcí před vlky, ostatními šelmami i zloději a to jak na pastvinách, taŠpanělský mastink i při přesunech stád. Při průchodu vesnicemi se mastini dostávali do kontaktu s lidmi a nesměli být agresivní. Ještě v dnešní době je ve Španělsku můžete vidět plnit jejich původní funkci. Stále se volně pohybují po španělském venkově a není zaznamenán žádný případ, kdy by mastin napadl člověka. Dle dochovaných pramenů se dříve k hlídání ovcí preferovali mastini v barvě světlejší (plavá, zlatá), aby si je ovce nepletli s vlky. K hlídání usedlostí a domů se spíše používali mastini tmaví, především černí (kteří měli být ostřejší). Standardem povolené jsou tyto barvy: žlutá, lví, červená, černá, vlčí šeď, jelení červeň, ale i kombinované – žíhaná, skvrnitá nebo s bílým límcem. Upřednostňují se varianty jednobarevné. Ve Španělsku je jednoznačně nejpopulárnější barva žlutá (někdy také označována jako plavá).

Španělský mastin je pes velmi inteligentní a samostatný. Ochraně se nemusí učit, hlídací instinkt se v něm probudí naprosto přirozeně v době dospívání. Jako všechna obří plemena i mastinové dozrávají psychicky i fyzicky později, mezi druhým a třetím rokem. Jsou to klidní psi, kteří si velmi dobře uvědomují svou sílu a velikost a nezneužívají ji, nejsou to psi agresivní. Vetřelce odrazují svým mohutným a hlasitým štěkotem. Velmi rádi pozorují svěřené území z vyvýšeného místa. Španělský mastin se příliš nehodí pro sportovně založenou rodinu, je to pes pohodář. Do jednoho roku se štěnata nesmí přetěžovat, po jednom roce už je s mastinem možné podnikat i delší výlety, ale stejně se nikdy nestane psím atletem. Ostatně jeho váha mu to ani neumožňuje. Mastinové mají skvělý vztah k dětem, velmi rádi si s nimi hrají, samozřejmě je třeba na děti vždy dohlížet.

Španělský mastin je typický hlídací pes, vhodný současně jako pes rodinný. Má velmi dobrý vztah k lidem. Nejraději pobývá v blízkosti své rodiny, kterou z povzdálí pozoMastin Espanolruje a hlídá.

Každé štěně španělského mastina potřebuje projít procesem socializace, aby z něj vyrostl sebevědomý, nebojácný pes. Socializací se myslí umožnit štěněti kontakt s lidmi, dalšími psy i ostatními zvířaty. Je vhodné brát štěně do města, aby si zvyklo na dopravu i zvýšený hluk. Skvělé je, když si mohou už od štěněcího věku hrát s jinými psy, aby jejich vztah k nim v dospělosti byl bezproblémový. Jen psi – samci se mohou někdy projevovat dominantně ve vztahu k jiným psům - samcům většího plemene. Mastin je pes tvrdohlavý, takže potřebuje při výchově důslednost. Ta je opravdu základem všeho – pokud mu dáte nějaký povel, trvejte na jeho splnění. Odmala je dobré se psy různě manipulovat, posazovat je a pokládat, také je dobré jim sahat do krmení a naučit je odevzdávat věci, se kterými si hrají (vhodné jsou na toto učení např. velké kosti). Pokud tohle všechno budete se štěňátkem dělat, vyroste vám z něj poslušný pes, který uznává svého pána jako přirozenou autoritu a rád plní jeho pokyny. Co se týče výcviku, mastin bez problémů zvládne základní povely – sedni, lehni, ke mně atd., ale není pro něj vhodný klasický služební výcvik. Stačí vždy jen krátká chvilka výcviku, motivací by měl být Váš hlas a odměny.

Španělský mastin není pes vhodný do kotce. Mastinové milují volný prostor, v malém, uzavřeném prostoru velmi trpí. Jsou to psi nesmírně odolní, bez problémů mohou žít celoročně venku, pokud mají k dispozici zateplenou boudu. Teplé počasí snášejí také celkem Španělský mastindobře, jen musí mít dostatek vody a stinné místo. Péče o srst není v podstatě žádná, pouze v období línání. Je nutné jim pravidelně kontrolovat uši, a pokud mají paspárky (vlčí dráp), tak je z času na čas nutné je zkrátit.

Růst mastinů je velmi rychlý, a proto se občas mohou vyskytnout obtíže pohybového rázu. Do značné míry se jim ale lze vyhnout, pokud nebudete psa v růstu přetěžovat a pokud mu dopřejete velmi kvalitní stravu v průběhu prvního roku životu. Je vhodné přidávat v období růstu speciální přípravky, které pomáhají vyživovat vyvíjející se klouby. Štěně mastina by týdně nemělo přibývat víc než 2-3kg. Nejrychlejší růst do výšky probíhá do 6-ti měsíců věku, kdy mají štěňata výšku obvykle nad 65cm (mnohdy víc než 70cm).

Pokud se rozhodnete pro mastina, získáte skvělého hlídače i rodinného kamaráda Ačkoli jsou to psi obrovští, umí být velmi něžní. Když si s Vámi chtějí hrát nebo se mazlit, dají to najevo podáváním své maxitlapy. A nemyslete si, že španělský mastin při své váze neumí vyskočit na ramena, když si usmyslí, že vás olízne :-)).

 

 

 
       
 

MATIN ESPAGNOL • MASTIN ESPANOL • ŠPANIELSKY MASTIN • ESPANIAN MASTIFFI • SPANSK MASTIFF • MATINO SPAGNOLO

   

Kennel TORNÁDO ERBEN © Chovatelská stanice TORNÁDO ERBEN - chov psů španělského mastina

Všechna práva vyhrazena. Použití jakýchkoliv materiálů je možné jen se souhlasem majitele.